Współczesne strony internetowe w większości przypadków opiera się na systemie CMS. W skrócie, system taki umożliwia samodzielne modyfikowanie treści witryny bez znajomości programowania. Czyli jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcieliby posiadać swoją stronę w Internecie, ale boją się co dalej.
Pytaniem, które często słyszymy od naszych klientów jest “Który CMS będzie najlepszy?” WordPress, Joomla, a może Drupal, czy też np. bardzo drogi, stworzony od podstaw autorski CMS?
Na co zwrócić uwagę, wybierając CMS?
Prawda jest taka, że w każdym CMSie można wykonać taką samą witrynę, różnice pojawią się w szybkości i jakości ich wykonania.
Wszelkie kwestie wygody w użytkowaniu i intuicyjności są obecnie na podobnym poziomie tak w Joomli, jak w WordPressie, Drupalu, czy innym CMSie, a przynajmniej nie różnią się w tych systemach na tyle, by z któregoś z nich z tego powodu zrezygnować.
Wybór systemu zarządzania treścią powinien więc opierać się na następujących wskazówkach:
Jaki jest najlepszy CMS w 2021 roku?
Znając powyższe realia, można wskazać, że najlepszym systemem CMS przynajmniej dla mniej lub średniozaawansowanych użytkowników jest WordPress.
Po pierwsze, jest to najpopularniejszy CMS. Wedle najnowszych statystyk ok 55% stron w Internecie wykorzystujących CMS korzysta właśnie z WordPressa. Następne w kolejności (jeśli chodzi o popularność) Joomla i Drupal mają po zaledwie kilka procent udziału w rynku CMS.
Duża popularność oznacza dużą liczbę wtyczek. Wtyczki to gotowe rozwiązania, które np. wzbogacają stronę o system rezerwacji lub formularze kontaktowe czy slidery. Ogólnie więc, dodatki pozwalają szybciej i taniej dostosować CMS do Twoich wymagań. Można się domyśleć, który CMS jest najlepszy pod tym względem.
WordPress posiada w swojej bazie ponad 30 tysięcy wtyczek – najwięcej spośród wszystkich systemów zarządzania treścią. Autorskie CMSy mają zazwyczaj po kilka – kilkanaście dodatków, co oznacza, że wszelkie nietypowe funkcje trzeba zaprogramować od nowa, co podnosi koszty i czas realizacji. Najmniejsze koszty i czas realizacji wiążą się więc z WordPressem.
Wreszcie, witryna musi być łatwa do rozbudowania w przyszłości przez wielu programistów w szybkim czasie i po niskiej cenie. System autorski jest tego przeciwieństwem, ponieważ wykonawca będzie musiał nauczyć się czyjegoś kodu i dostosować do niego.